Nie sposób przejść obok i niezauważyć tak charakterystycznego miejsca w regionie.
Góra o trzech garbach. Żaden z wierzchołków nie jest najwyższym wzniesieniem Beskidu Niskiego jednak Cergowa nie pozostawia złudzeń, że jest wyjątkowa. Znajduje się w Beskidzie Dukielskim będącym częścią Beskidu Niskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich.

Najbardziej znany i najczęściej odwieczny szczyt to ten z wieżą widokową i żelaznym krzyżem na wysokości 716m n.p.m. Pozostałe wierzchołki mają 683 m n.p.m. i 681 m n.p.m. Wieża została wybudowana w 2018r na kształt szybów naftowych, które również są elementem charakterystycznym dla regionu.

Ten kto mieszka w okolicy musi „zaliczyć” Cergową. Szczyt góry jest dość charakterystyczny, a przy tym widoczny z wielu miejsc Beskidu.

Góra Cergowa słynie z jaskiń, które dodatkowo owiane są nie małą tajemnicą i legendą. Na stokach Cergowej znajduje się ok. 10 jaskiń m.in:

  • Jaskinia Pod Bukiem – jedna z największych,
  • Jaskinia Gdzie Samolot Spadł – jej nazwa upamiętnia katastrofę niemieckiego samolotu podczas II wojny światowej.
  • Przy Szkółce
  • Na Wierzchowinie
  • Jaskinia Gdzie Wpadł Grotołaz

Swoją podróż zaczęliśmy miejscowości Cergowa z parkingu koło kapliczki z Matką Boską, podążając żółtym szlakiem


Tego dnia pogoda była imponująca. Słońce świeciło od samego rana, a temperatura przekroczyła 20 parę kresek. Jednak po ostatnich deszczowych dniach w lesie nadal utrzymywało się błoto. Nam to jednak nie przeszkadzało, pomimo że w niektórych miejscach podejście było dość strome. Przydały się buty z trekingową podeszwą.

U podnóża północno-zachodniego stoku Cergowej znajduje się Złota Studzienka. Cudowne źródełko wraz z kaplicą związane z św. Janem z Dukli. Wiódł on tutaj swoje pustelnicze życie.
Legenda głosi, że pastuchy rzucali w Niego kamieniami, przezywali Go mając za odmieńca. Musiał się stąd wyprowadzić do Trzciany na Górę Zaśpit

Na szlaku spotkamy również rezerwat przyrody „Rezerwat tysiąclecia na górze Cergowa”.
Został on utworzony w 1963r, aby chronić ze względów naukowych i dydaktycznych fragment lasu mieszanego o cechach zespołu naturalnego z bogatą i ciekawą florą. Jest to rezerwat leśny w którym wykształciła się buczyna karpacka.

Jednym z fenomenów przyrodniczych Cergowej jest występowanie jednego z najrzadszych drzew w Polsce, to jest cisa pospolitego. Znajduje się on głównie w drugim Rezerwacie Góry Cergowej o nazwie „Rezerwat Cisy w nowej Wsi”. Drzewo to było pierwszą w Polsce rośliną objętą ochroną.
W IVw Władysław Jagieło na mocy traktatu wareckiego objął ochroną tą wyjątkową roślinę. Dlaczego była wyjątkowa dla władcy? Z prostego powodu: Cis był świetnym materiałem do wyrobu łuków. Co za tym idzie był więc masowo pozyskiwany i już w XV wieku zauważono, że dalsza niekontrolowana wycinka może doprowadzić do wyginięcia tego cennego gatunku, a w rezultacie do militarnego osłabienia Rzeczpospolitej.
Obecnie cis występuje jedynie w kilku miejscach w Polsce i to w niewielkiej liczbie. Jednym z największych skupisk tej rośliny jest właśnie góra Cergowa. Występuje on tutaj w dwóch skupiskach. Odnaleźć je niełatwo, rosną w oddaleniu od szlaków i ścieżek, ale to tylko zwiększa radość z odkrycia tych niepozornych a tak cennych roślin.

GÓRA CERGOWA - BESKID NISKI

Zdjęcia

Na szlaku można spotkać wspaniałych ludzi – pasjonatów wędrówek.

Warto dotrwać do końca wyprawy, nagrodą jest wspaniały widok z czubka wieży. Możecie go również obserwować na moim filmie. Zapraszam Was gorąco 😉


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.